
Boswachterblog - Het draait om het mozaïek
AlgemeenDuinen, strand, polder en kwelders; Texel heeft een rijkdom aan landschappen. Juist die grote verscheidenheid maakt de Texelse natuur zo interessant. Door de uiteenlopende omstandigheden van wind, zand en water kan een grote diversiteit van soorten zich vestigen. Dat is niet alles. Wanneer je kijkt naar de duinen, kom je alleen daar al een mozaïek van leefgebieden tegen, ieder met zijn eigen kenmerkende soorten. Met beheerwerkzaamheden, zoals het maaien van duinvalleien, houden we deze soortenrijke mozaïek in stand.
Verborgen pareltjes
Het doel van onze beheerwerkzaamheden in de duinen is het behouden van een open duinlandschap met open zandvlaktes, duingrasland, heide, vochtige duinvalleien en deels struweel of bos. Om deze openheid te behouden, is regelmatig ingrijpen noodzakelijk. In deze tijd van het jaar zie je medewerkers van Staatsbosbeheer in de valleien maaien of je ziet ze plots vanachter hoge duinen in verborgen valleien opduiken. In het duingebied liggen wel honderd kleinere valleien die jaarlijks worden gemaaid. Ieder met een diversiteit aan zeldzame planten, zoals orchideeën, zonnedauw en teer guichelheil.
Maaien in de binnenduinrand
Ook in de binnenduinrand worden werkzaamheden uitgevoerd. Wie nu langs de Tureluur fietst, ziet dat er gemaaid is. Ook in dit kleine stukje natuur is een mozaïek terug te vinden. Delen van de vegetatie zijn gemaaid, maar er zijn ook stukken blijven staan. In die delen vind je soorten die nog bloeien en een nectarbron zijn voor insecten. Daarnaast bieden deze niet-gemaaide stukken bescherming en een plek om te overwinteren. De watergang van de Tureluur is binnenkort aan de beurt om te worden geschoond. Firma Zuidema gaat met deze klus aan de slag.
Sloten maaien volgens ecologisch protocol
Komende weken voert Van Liere Grondwerk onderhoud uit aan sloten en watergangen in de terreinen van Staatsbosbeheer. Het bedrijf verwijdert de begroeiing in en langs de watergangen, waarbij rekening wordt gehouden met de aanwezige natuur. Waterplanten zijn belangrijk voor de waterkwaliteit. Ze houden de bodem vast, nemen licht en voedingsstoffen op en zijn een schuilplaats voor amfibieën, insecten en vissen. Maar te veel waterplanten kan de doorstroming belemmeren. Dit jaar passen we het mozaïek ook toe in het maaien van de sloten en laten we delen van de vegetatie staan ten behoeve van de natuur.
Vlinderweide
Het behouden van de vegetatie is belangrijk voor de instandhouding van de voedselketen met insecten en vogels. De Vlinderweide naast Landal Sluftervallei is daar een mooi voorbeeld van. De voormalige speelweide wordt tegenwoordig anders beheerd ten behoeve van de insecten in het gebied, zoals de grote parelmoervlinder. Voorheen werd het gehele veld in één keer gemaaid en was er een tijd lang geen bloem met nectar meer te vinden. Nu maaien we in fases waarbij we telkens kijken welke planten nog in bloei staan. Dit jaar leverde een inventarisatieronde van de vlinderweide een mooi resultaat op van maar liefst elf verschillende hommelsoorten, met tientallen aantallen aanwezig, en zeldzame vlinders zoals glasvleugelpijlstaarten. Zij weten gelukkig goed hun weg te vinden in het mozaïek van het landschap.
Tekst: Charlotte Maas
Senior boswachter publiek