
Vogels kijken - September trekvogelmaand.
Algemeen NatuurBij het Vogelinformatiecentrum staat de maand september in het teken van de Vogeltrek op Texel.
Bij de maand september denken de meeste mensen niet direct aan zangvogels. Dan zou april of mei eerder de goede maand zijn, maar niets is minder waar. September is de maand dat de meeste zangvogels via Texel naar het zuiden trekken en in het Nationaal Park Duinen van Texel scharrelen ze dan hun eten bijeen om aan te sterken voor de nog lange weg die ze te gaan hebben.
De meeste kleinere zangvogels trekken van Scandinavië, Duitsland en uit ons land naar Zuid-Europa en verder Afrika in, waarbij vele zangvogels zelfs naar midden Afrika of Zuid-Afrika trekken. Bedank dat eens, je bent een vogeltje van 14 centimeter, en je weegt 15 gram en je wil in een paar weken naar Midden-Afrika. Dat is toch wel een opgave. Maar onze Blauwborsten bijvoorbeeld doen dat twee keer per jaar. In september trekken ze daarheen en in maart vliegen ze weer terug naar Texel. Doe dat maar eens na.
In september bieden de duinen hier op Texel een overvloed aan eten en schuilgelegenheid. Beiden zijn belangrijk voor de trekkende zangvogels. Want waar veel vogels langskomen of samenkomen, komen ook roofvogels op af. Roofvogels als sperwer, boomvalk, smelleken, torenvalk en soms roodpootvalk zijn er in september altijd als de kippen bij om een graantje mee te pikken. Die vermoeide zangvogels zijn vaak een makkelijke prooi. Daarom is het prettig dat de zangvogels snel de dichte struiken in kunnen vluchten. Die dichte struiken hebben ze ook nodig omdat daar het meeste voedsel is te halen. Veel zangvogels lusten graag bessen.
De beste plekken op deze zangvogels aan te treffen is moeilijk te voorspellen. Overal waar je kan wandelen door de rustige duinen kan je veel vogels verwachten. Met harde wind zal het moeilijker zijn om ze te vinden, maar op dagen met minder wind en een zonnetje zijn ze vaak aan de rand van de struiken te vinden. Zeker aan het begin van de ochtend en einde van de middag, dan willen ze graag even in het zonnetje opwarmen of de laatste warmte meepikken.
Een goede plek zijn de duinen aan de noordkant van Texel. Daar komen veel vogels aan. Die zijn vaak vermoeid en uitgehongerd en willen maar één ding, dat zijn insecten en bessen. Daardoor laten die zich vaak goed zien. De rondwandeling rondom Laguna Beach Park (voorheen Robbenjager) is een mooie wandelroute waar altijd wel veel vogels te zien zijn. Maar ook de groene route van Staatbosbeheer door De Eierlandsche Duinen is hele vogelrijke route.
Om zangvogels tijdens de herfsttrek goed te zien is soms wat geduld nodig. Ga eens op een luw plekje zitten en wacht rustig af. Je zult zien hoeveel vogels er soms in een groepje struiken kunnen zitten. Het mooie is dat je dan ook vaak de trek waar kan nemen. Het zijn geen steltlopers die in grote groepen overkomen, maar ze gaan stuk voor stuk hippend van struik naar struik. Neem je verrekijker en vogelboekje mee en ga op zoek. Ik weet zeker dat je wat tegenkomt.
Tekst: Marc Plomp
Vogelinformatiecentrum