Robot aan het werk voor de Eco-Tech Hideway
Robot aan het werk voor de Eco-Tech Hideway

Kijkscherm volgens nieuwe techniek

Natuur

Een bijzondere samenwerking tussen Amsterdamse studenten en Natuurmonumenten Texel heeft bij in het natuurgebied Waalenburg een uniek vogelkijkscherm opgeleverd. Deze is met behulp van geavanceerde software en robots ontwikkeld door studenten van de Academie van Bouwkunst Amsterdam en Robotlab van de Hogeschool van Amsterdam.

De vogelkijkplek werd afgelopen week geplaatst en in gebruik genomen bij Natuurcentrum De Marel.

Robotintegratie

Voor de constructie werden 486 identieke blokken gebruikt, waarbij alle uiteinden in een hoek van 45 graden werden gesneden om de richting van de installatie te benadrukken en direct zicht op het landschap en de vogels te bieden. De software en robots berekenden het aantal stukken en montagepunten, waardoor het bouwproces werd gestroomlijnd. Deze robotintegratie bood ook flexibiliteit, waardoor studenten konden experimenteren met afmetingen, aantallen stukken en de algehele vorm van het kijkscherm. 

Kennis uitwisselen

De Academie van Bouwkunst Amsterdam en Robotlab van de Hogeschool van Amsterdam gingen voor dit project een samenwerking aan om te onderzoeken hoe verschillende instellingen elkaars expertise kunnen benutten en kennis kunnen uitwisselen. Studenten begonnen met het observeren van de bewegingen van vogels in het natuurgebied Waalenburg en vertaalden dit gedrag naar digitale gegevens. Met behulp van geavanceerde software zoals Rhino en Grasshopper creëerden de studenten een parametrisch ontwerp dat deze bewegingen weerspiegelde. Hieruit kwam het kijkscherm, waaraan ze de naam Eco-Tech Hideway hebben gegeven.